Do czego służą kociołki żeliwne?

Znane od wieków kociołki żeliwne obecnie przeżywają swój renesans. Dzięki nim możemy cieszyć się przygotowywaniem wyśmienitych potraw na świeżym powietrzu. Te długowieczne naczynia mają wiele zastosowań. Sprawdź, do czego dokładnie służą kociołki żeliwne.
Kociołki żeliwne, inaczej zwane bograczami, wytwarza się z żeliwa szarego. Gotowanie w nich jest bardzo wygodne, ponieważ nie trzeba cały czas doglądać potrawy. Dzięki swojej budowie kociołek uchroni jedzenie przed przypaleniem. Nie trzeba się też martwić, że potrawa będzie niedogotowana, ponieważ kociołek nagrzewa się równomiernie.
Co przygotujesz w kociołku żeliwnym?
Tego typu kociołek jest naczyniem wielofunkcyjnym, stąd też można w nim przygotowywać różnorakie potrawy. Poleca się go szczególnie do robienia wszelkiego rodzaju gulaszy, zup, prażenia, duszenia czy pieczenia potraw zarówno mięsnych, jak i wegetariańskich. Kociołek doskonale sprawdzi się także przy marynowaniu. Warto dodać, że przygotowywane w nim jedzenie jest zdrowe i dietetyczne. Zawiera niewielką ilość tłuszczu, jednocześnie zatrzymując w potrawach witaminy i składniki odżywcze.
Pojemność kociołka żeliwnego
Dostępne są różne pojemności kociołków, od takich nieprzekraczających 5l, przez 7, 10 czy 20l, aż po 36-litrowe naczynia,
Zalety kociołka żeliwnego
Zakup kociołka się opłaca – to naczynie posłuży nam przez wiele lat. Przygotowywane w nim potrawy są ciepłe nawet przez kilka godzin. Co ciekawe, poleca się go także anemikom, gdyż przygotowywane w kociołku potrawy zawierają więcej żelaza.